Високопреосвященніший Антоній
Митрополит
Хмельницький і Старокостянтинівський
Главная arrow Обращения arrow Звернення 22.04.2015
Митрополит Хмельницький і Старокостянтинівський

Содержание
Главная
Биография
Приемная
Награды
Послания
Интервью
Поздравления
Книга
СМИ о Владыке
Обращения
Карта сайта
Контакты
Труди Митрополита Антонія

«З молитвою та смиренням…»

Звернення 22.04.2015 Версия в формате PDF Версия для печати Отправить на E-mail

Image Митрополита Хмельницького і Старокостянтинівського АНТОНІЯ
до організаторів та учасників
V Всеукраїнської науково-практичної конференції

ДУХОВНІ ВИТОКИ ПОДІЛЛЯ:
НАУКОВЦІ В ІСТОРІЇ КРАЮ

Шановні організатори та учасники конференції,
ХРИСТОС ВОСКРЕС!

 

Сьогодні вже уп’яте Хмельницька гуманітарно-педагогічна академія збирає нас на актуальне вчене зібрання, присвячене на цей раз науковцям нашого краю: дослідженню їхньої спадщини, життєписів та наукових праць, винаходів, досягнень, тощо.
Я хотів би сказати декілька слів про церковну науку та науковців, які зробили внесок у скарбницю богословської думки, а таких історія Поділля знає чимало.
Одразу слід зазначити, що перші навчальні заклади у нашій країні з’являлися саме при монастирях і храмах. Це було зумовлено практичними потребами: ще з часів т. з. «аграрної епохи», якщо феодалу була байдужа освіченість залежних від нього простолюдинів, або була для нього відверто невигідною, то Церкві, у силу практичної потреби при здійсненні богослужінь, був необхідний саме грамотний, освічений парафіянин. Тому школи, як несення просвітницької місії, протягом століть, природно були окремою підгалуззю церковного життя.
З причини відсутності, або малої кількості світської літератури, грамоти у давні часи в Україні навчалися переважно за книгами церковними. Так, М. Грушевський цілком справедливо вважає Києво-Печерський патерик найпопулярнішою книгою українського народу. Отже, до радянської доби абсолютна більшість українців отримувала знання у церковнопарафіяльних школах, бо Церква становила центр не лише релігійного, але й громадського та наукового життя народу.
Відомо, що церковні періодичні видання, наприклад такі як Подільські Єпархіальні відомості, або щотижневик «Руководство для сільських пастирів» складалися з двох частин – офіційної і неофіційної. У першій з яких друкувалися Державні постанови та офіційні документи щодо Церкви та релігії, а у другій – справжня енциклопедія різнобічних наукових та часто зовсім нецерковних, але корисних знань, які стосувалися різних галузей побуту, історії, науки, тощо.
З цього приводу церковне управління нерідко навіть конфліктувало з міністерством народної освіти, висловлюючи думку, що саме церковна наука та методи освіти у церковнопарафіяльних школах є більш досконалими, аніж у школах державно-міністерських. Говорячи про церковнопарафіяльні школи нам відомо, що до революції 1917-го року, їх кількість у Подільській єпархії була найбільшою в імперії і результатом цього є ціла плеяда вчених-богословів, яку дала світові наша Подільська земля.
У цьому контексті я згадаю лише декількох осіб, які несли свій подвиг на науково-богословській та просвітницькій ниві. Це наш сучасник, нині спочилий у Господі – Митрополит Київський і всієї України Володимир, це і Мелетій та Герасим Смотрицькі, і уродженець Проскурова професор-протоієрей Василь Зіньковський, і історики Аполлоній Сендульський та Юхим Сецинський, і Арсеній Сатанівський, і протоієрей Михайло Орловський та інші ієрархи Церкви, які народилися та несли свою місію на Поділлі і у різні історичні епохи вплинули на розвиток церковної і світської науки, а також зробили чималий внесок у педагогіку, сприяючи культурному зросту не лише сучасників, але й багатьох поколінь нащадків.
Маю тверде переконання, що праця цього актуального вченого зібрання стане черговим кроком на шляху до фундаментального вивчення та популяризації досягнень різних галузей науки та творчого шляху науковців нашого краю!
Бажаю усім учасникам конференції плідної роботи, успіхів та натхнення!
Закликаю на Вас Боже благословення: нехай неупереджений обмін думками слугує на благо нашої Української Держави і Церкви та на користь кожного з нас!

З повагою

Керуючий
Хмельницької єпархії УПЦ

+ АНТОНІЙ,
МИТРОПОЛИТ
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ І СТАРОКОСТЯНТИНІВСЬКИЙ.

22 травня 2015 рік.
м. Хмельницький.
Інститут МАУП.

 
« Пред.   След. »

© 2006-2010 Пресс-служба Хмельницкой Епархии УПЦ
При повному або частковому використанні матеріалів сайту посилання на сайт vladykaantoniy.org обов'язкове.

hosted by adgrafics inc.